Adanın Sahil Kıyıları

Bir ada olması sebebi ile birbirinden güzel sahiller ile çevrili olan Kıbrıs’ta, görülmeye değer güzellikler saklıdır

Tatil denince Kıbrıs akla gelen en özel seçeneklerden biridir. Bir ada olması sebebi ile birbirinden güzel sahiller ile çevrili olan Kıbrıs’ta, görülmeye değer güzellikler saklıdır. Adanın dört bir köşesi kıymetli birer doğa harikasıyken, özellikle belirtmek istediğimiz noktalar var ki, adeta huzurun adı olarak niteleyebileceğimiz kıyılardır. Genellikle deniz tatili denilince, eğlenceli ve hareketli sahiller akla gelir. Partilerin, eğlencenin, dansın ve müziğin bitmediği, gecesi ayrı gündüzü ayrı hareketli kıyılar, tatilciler için ilk hedeftir. Bununla birlikte çeşitli su sporu imkânlarının varlığı, plaj voleybolu imkânı ve de restoran, kafe ve Pub seçeneklerinin varlığı tercih sebebi olmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a gelince, bu tip seçeneklerin yaygın olduğu Girne şüphesiz ki sizin için ilk hedef olacak. Ancak Gazimağusa’da da lüks tesislerde ve ünlü plajlarda bu tip imkânlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu anlamda sahip olduğunuz seçenekler oldukça fazla. Siz yeter ki bu tip bir tatil istediğinize karar verin. Çünkü kalabalık, hareketlilik, eğlence ve dolayısıyla yorucu bir tatil söz konusu olacaktır. Ancak sakinlik, doğa ve huzur istiyorsanız, sizin için şahane önerilerimiz var. Adanın henüz çok fazla tahribata uğramamış, tatilcilerin talanına maruz kalmamış müthiş sahilleri mevcuttur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tüm kıyılarında bu tip kumsallar ve hoş koylar mevcut. Sizin için en güzellerini derleyerek, tatil rotanızı belirlemenize yardımcı olmayı hedefledik. İşte Kuzey Kıbrıs’ın en sakin ve huzurlu kıyıları!

Glabsides

Kuzey Kıbrıs’ın doğu kesiminde, Gazimağusa yakınlarında yer alan Glabsides, Gazimağusa’ya yaklaşık olarak 5,5 km uzaklıkta yer almaktadır. Gazimağusa – Karpaz anayolu üzerinde yer alan bu uzun kumsal, berrak denizi ve büyüleyen sualtı dünyası ile özellikle su sporları ile ilgilenenleri bölgeye davet ediyor. Hele de dalış meraklısıysanız, Glabsides kıyıları size muhteşem bir sualtı gizemi vadediyor. Burada adeta bir sırrı keşfedecek ve görülmemiş güzelliklere tanık olacaksınız. Plajda elde edebileceğiniz avantajlar ise plaj voleybolu imkânıdır. Ayrıca burada balık da avlayabilirsiniz. Kıyıya yakın restoranın nefis balık kokularını duyunca bu eyleminize daha fazla devam edebilir misiniz bilmiyoruz ama bu kıyılarda özellikle sabah saatlerinde balık avlamak da mümkündür. Kısacası doğası bozulmamış topraklardan bahsediyoruz. Bu sebeple de özel bir tatil deneyimi ve huzur vadettiğini söyleyebiliriz.

Gazimağusa Boğazı

Gazimağusa’da tercih edilebilecek dokunulmamış doğa harikası kıyılardan bir diğeridir Gazimağusa Boğazı. Kent merkezine uzaklığı ortalama 25 km kadardır ve bu durum bu kıyıların tadını çıkarmanıza engel teşkil etmez. Ulaşımın kolayca sağlanabildiği boğaz, küçük bir balıkçı limanına sahiptir. Hoş bir plajı mevcuttur ve harika balık restoranları ile damak tadınıza hitap eder. Denizinin berraklığı ve kumsalının yumuşaklığı şüphesiz ki sizi rahatlatacaktır ancak bir de küçük bir balıkçı kıyısı imajına sahip olması da kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Burada önce denizin tadını çıkarmak gerek sonra kumsalın. Sonra ise denizin yorgunluğunu bu restoranlarda atabilirsiniz. Böylece son derece keyifli zaman geçirmiş olacaksınız ve otel plajlarından uzaklaşıp özgürlüğü hissedeceksiniz. Konakladığınız otelinize yakın mesafede yer alan bu tip kumsallar ile değişiklik yapabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz.

Altın Kumsal

Altın Kumsal adeta adanın en güzel kumsalı olarak adlandırılıyor ama kumsalın büyüklüğünden olsa gerek, siz çok fazla kalabalık ve hareketlilik hissetmeden burada huzurla dinlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Adanın bir de ünü var ki, Afrodit ile anılır hep. Afrodit’i doğuran sahil tanımlaması yapılır. Tarihin en eski efsaneleri diyor ki Afrodit Kıbrıslıdır. Altın kumsal ise favorisi! Afrodit2in bu güzel kıyılara yüzdüğü anlatılıp gelmiş günümüze kadar. Bugün bile son derece korunmuş ve büyüleyici bir doğası olduğu düşünülürse geçmişte de Afrodit’in bu kıyıları tercih etmesi çok olasıdır. Siz de eşsiz kıyılarda zaman geçirmek için Altın Kumsal’ı tercih edebilirsiniz. Dipkarpaz’dan Zafer Burnu’na doğru yol almaya başladığınızda sol tarafınızda kalacak olan bu kumsal adeta geçmişten günümüze el değmeden gelmiş bir mucizedir. Bunun bir kanıtı ise Caretta Caretta kaplumbağalarıdır. Hala bu kaplumbağa türünün yumurtlama alanı olan kumsalda, yumurtaların bırakıldığı noktalar koruma altına alınarak zarar görmeleri engelleniyor. Böylesine eşsiz bir kumsalın, berrak suların ve yakıcı Akdeniz güneşinin tadını çıkarmak için siz de Altın Kumsal’a uğramalısınız. 

Yeşilırmak

Yeşilırmak ise adı gibi yemyeşil bir bölge olması ile biliniyor.  Belki de adanın en yeşil bölgesidir burası ve böylesine bir yeşilliğin deniz ile buluşması adeta bir büyü oluşturur. Yeşilırmak’ı ünlü yapan özelliklerden biri ise Rekorlar kitabına dahi girmiş olan devasa Kıbrıs asmasıdır. Bu asmanın adanın en büyüğü olması Yeşilırmak’ı ünlü yaparken, bu kıyıları da eşsiz kılmaktadır. Küçük ve sevimli bir koy olma özelliğine sahip olan bölge, sakinliği ve huzur ile oldukça çekici. Eğer otel plajlarından uzaklaşmak isterseniz, Yeşilırmak Koyu’nda rahat bir nefes alabilir ve gerçek anlamda dinlendiren bir tatil yapabilirsiniz. 

Mare Monte Plajı

Bu kez önereceğimiz sakin ve huzurlu kıyı Girne’de yer alıyor. Girne’nin Alsancak bölgesinde bulunan Mare Monte Plajı, kapsamlı, eğlenceli ve hareketli plajlardan oldukça farklı. Ancak buna karşın şehir merkezine yakınlığı sebebi ile hafta sonları kalabalık olabiliyor. Bu sebeple özellikle hafta içi Mare Monte Plajı’nın sakinliğine tanık olabilirsiniz. Kent merkezine yakın oluşu, bu plajı günübirlik kıyılar kategorisine dâhil ediyor. İnsanlar genellikle kent merkezinde konaklayıp gündüzleri bu bölgeye gelmeyi tercih ediyorlar. Henüz tesisler ile doğallığının bozulmamış olması ise harika bir özellik. Bu sebeple bugün Mare Monte Plajı’nda harika dakikalar geçirebilirsiniz. Girne’deyseniz ve doğal sakin bir kıyı arıyorsanız, düşünmeden Mare Monte Plajı’nı tercih edebilirsiniz. 

At Nalı Plajı

Bu ilginç isimli plajın adı, sahip olunan şekilden kaynaklanıyor. At nalı şeklini alan plaj, geçmişten günümüze bu tabir ile ulaşmıştır. Sahilinde küçük taşlar olan bu kıyı, bir koy özelliği gösteriyor ve denizinin berraklığı adeta bir akvaryumu andırıyor. Bu sebeple de özellikle dalış yapmaktan hoşlananlar için harika bir durak olabilir. Burada yüzerken dahi, şaşırtıcı deniz canlıları ile karşılaşabilirsiniz. Bu özellik elbette ki korunmuş doğanın bir kanıtıdır. Plajının taşlı olması da sizi rahatsız etmiyorsa, burada zaman geçirmek harika olacaktır. Üstelik dilerseniz, öğle yemeğinizi de burada bulunan küçük balık restoranında yiyebilirsiniz. Muhteşem manzaraya karşı keyifli bir yemek gününüzün en güzel tamamlayıcısı olacaktır. 

Seabird

Karpaz’da yer alan Altın Kumsalı geçtikten sonra, asfalt yolun sonuna geldiğinizde sevimli bir koy karşılayacak sizi. Bembeyaz kumu, turkuaz renkli denizi ile büyüleyici görünen sahil, ayrıca konaklama imkânı da sunuyor. Burada yer alan taş evde sakin ve tüm telaşlardan uzak bir tatil yapabilirsiniz. Böylesine güzel bir fırsatı da başka hiçbir yerde yaşamanız mümkün değil. Taş evin kapasitesi ise oldukça az. Bu doğanın kalabalık ile bozulmaması amaçlanmış olsa gerek ki oda sayısı az tutulmuş. Bu sebeple burada konaklamak isterseniz erkenden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Sakin bir tatil isteyenler için adada sunulan seçeneklerin çokluğu, sizin buradan memnun bir şekilde dönmemenizin mümkün olmadığını gösteriyor.