Otel Adı, Şehir, Belde yada Bölge Arayınız
Giriş Tarihi...
Çıkış Tarihi...
Fiyat Aralığı
Yetişkin Sayısı
1.Çocuk Yaşı
2.Çocuk Yaşı

Kıbrıs

Kıbrıs

Kıbrıs, 9.251 km2 lik alanı ile Akdenizin Sicilya ve Sardunyadan sonra üçüncü büyük adasıdır ve Akdenizin kuzeydoğusunda bulunur. Ada Türkiyenin 64 km güneyinde, Suriyenin 96 km batısında, Mısırın 400 km kuzeyinde ve Yunanistan anakarasının yaklaşık 770 km güneydoğusundadır. Kıyılarının toplam uzunluğu 780 kmyi bulur. 

YeriKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin nüfusu yaklaşık 250.000dir. Adanın en büyük şehri olan Lefkoşa hem KKTCnin hem de Güney Kıbrıs Rum kesiminin başkenti konumundadır.
 

Soli Harabeleri

Araştırmalarda, M.Ö. 700 yıllarına kadar uzanan bulgular ele geçmiştir. Şehrin uzunca bir süre limanı ve yakınındaki bakır madenleri nedeniyle önemli pozisyonunu korumayı başardığı anlaşılmaktadır. M.Ö. 498de adadaki diğer krallıklarla birlikte Soli de Kıbrısın yöneticisi olan Perslere başkaldırmış ve yenilmiştir. Bundan sonra şehrin daha iyi kontrolünün sağlanması için Pers taraftarı kral Doxandros of Marion tarafından sehrin yanına Vouni Sarayı yaptırılmıştır. 

Soli parlak dönemini Roma döneminde yaşamıştır. 7. yydaki Arap akınları ise kentin sonu olmuştur. Araştırmalarda, Helenistik döneme ait altın ve gümüş takılar, M.Ö.1.yyda yapılmış mermer bir Aphrodite heykeli, M.Ö.2.yya ait, Amazonlarla savaşı gösteren bir kabartma ele geçmiştir. Ayrıca, Helenistik döneme ait, agoraya açılan sütunlu caddenin ve agoradaki mermer bir anıtsal çeşmenin de kalıntıları ortaya çıkmıştır.
 

Girne

Girne (Yunanca: Kerynia; İngilizce: Kyrenia), Kıbrısta bir liman kenti ve ilçedir. Kent ile çevresi, adanın en gözde tatil beldesidir. Son yıllarda kentin nifusu hızla artmaktadır. Kentin güneyinde Beşparmak Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz vardır. 

Bazı söylentilere göre kent M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kuruldu. Kurucuları kente ülkelerindeki bir dağın adı olan "Kyrenia" adını verdiler. Başka bir söylenti ise M.Ö. 9. yüzyılda buraya yerleşenlerin ticaret kolonileri kuran Fenikeliler olduğudur. Kentin adı Roma kaynaklarında Corineum olarak geçmektedir. Kentin tarihi adanın tarihi ile aynı olup, Bizans döneminde birkaç kez Arap korsanları tarafından yağma edildi.


Magosa

Tarihçe: Mağusanın MÖ 3üncü yüzyılda Ptolemeus krallarından Philadelphus tarafından kurulduğu ve kralın yeni kente kızkardeşi Arsinoenin adını verdiği söylenir. Salamisin 648de Araplar tarafından yakılıp yıkılması üzerine oradan göçen halkla büyüyen kent küçük bir liman kentine dönüşmüştür. Kentin adının da bu dönemde, Arapların bulamaması umuduyla "Kumda saklı" anlamında "Ammohostos" olarak değiştirildiği bilinmektedir.

 

Altın Kumsal

İncecik altın sarısı kumdan oluşan ve kilometrelerce uzanan bu plaj sakinliğiyle ünlüdür. Akdenizin en güzel plajlarından biri olan kumsal Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama yerleri arasındadı


Lefkoşa

Çok eski bir kuruluş tarihi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin baş şehri olan Lefkoşa daha çok Lüzinyanlar devrinde gelişmiştir. Türk ve Rum kesimlerini ayıran yeşil hatla ikiye ayrılmış olan şehrin kuzey bölümünde Türkler oturmaktadır. 

Lefkoşanın etrafında Türklere karşı savunma maksadı ile 1567 yılında Venedikliler tarafından kalın ve yüksek surlar yaptırılmıştı. Onbir burcun yeraldığı bu surlar tüm Lefkoşayı çevrelemektedir. Şimdi Rum kesiminde kalan ve Konstanza diye bilinen burcun üzerinde Kıbrısın Türkler tarafından fethi sırasında şehit düşen Bayraktarın türbesi ve Bayraktar Cammi yapılmıştır. Cami ile türbe, 1963te başlatılan Rum saldırıları sonucu Rumlar tarafından yakılmış ve yıkılmıştır.


KKTC Hakkında

Kıbrısın Coğrafi Konumu

Kıbrıs, Akdenizin kuzeydoğusunda 34-33" ve 35-41" kuzey enlemleri ile 32-17" ve 35-35" doğu boylamları arasında yer almaktadır. Ada, Anadolunun Hatay bölgesinden 2. ve 3. zamanlarda oluşan çökmelerle kopmuştur. Kuzeyinde Türkiye, doğusunda Suriye ve Lübnan, güneyinde İsrail ve Mısır, batısında ise Rodos ve Girit bulunmaktadır. 

Kıbrıs bu konumu nedeniyle büyük bir jeostratejik ve jeopolitik öneme sahiptir. Doğu Akdenizdeki ticaret yollarını, Anadolu kıyılarını ve Ortadoğuyu denetim altına alabilecek durumda olması, tarih boyunca birçok devletin Kıbrısı egemenlik altına almak istemesine neden olmuştur.


Tarihi

Kıbrıs AdasıKıbrıs Adası yüzyıllar boyunca üzerinde kurulan değişik uygarlıkların bıraktığı zengin bir tarihi ve mimari mirasa sahiptir. Batıda Soli ve Vouniden Lefkoşadaki Arabahmet Camisine, Gazimağusadaki Salamis Antik Kentinden Doğudaki Apostolos Andreas Manastırına, 9000 yıllık uygarlığın izlerine her yerde rastlamak mümkündür. 

Adaya ilk kez, bazı tarihçilere göre Avrupa, bazılarına göre de Asyadan gelen insanlar ayak basmıştır. Milattan önce 8. yüzyılda Asur İmparatorluğunun bir parçası olan Ada, daha sonrasında sırasıyla Babillilerin, Mısırlıların ve Perslerin egemenliği altına girmiştir. Milattan önce 58 yılında Ada Romalıların yönetimine geçmiştir. Aslan Yürekli Richard 1191 yılında, Haçlı Seferleri sırasında adaya yerleşmiş, sonrasında adayı Templar Şövalyelerine satmış ve daha sonra Guy de Lusignanın adayı satın almasına izin vermiştir. Ada 1489da Venediklilerin adayı alışına kadar Luzinyanların yönetimi altında kalmıştır. 1571- 1878 yılları arasında Adada hüküm süren Osmanlılar daha sonra Adayı İngiliz yönetimine kiralamıştır. 1960 yılında Kıbrıslı Türk ve Rumlar tarafından kurulan Kıbrıs Cumhuriyetinin bozulmasının ardından gelişen olaylar sonrasında 1983 yılında KKTC kurulmuştur. 

KKTCde beş ilçe bulunmaktadır.Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskeledir. Lefkoşa, KKTCnin başkenti ve en büyük şehridir. İkinci büyük şehir ise Gazimağusadır. Gazimağusa turistik bir bölge ve en büyük limana sahip olması nedeniyle büyük öneme haizdir. Üçüncü büyük şehir ise en önemli turistik bölge olan Girnedir. Güzelyurt ve İskele de, diğer büyük şehirler arasında yeralmaktadır.


İklim, Doğal Yaşam ve Bitki Örtüsü

Kıbrısta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mmdir. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişir. 

Ülkemiz, her mevsim değişik renklere bürünen şaşırtıcı güzellikteki endemik türlerin yetiştiği bitki örtüsüne sahiptir. Portakal, turunç, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye ürünleri yanında karpuz, çeşitli sebzeler, zeytin ve harup ağaçları yetişir. Kıyı kesimler okalüptüs ve akasyalar, dağlar ise güzel kokulu çam ağaçları ile kaplıdır. 

Aralık ayında uyanan doğa, ilk yağmurlarla birlikte yemyeşil bir örtüye bürünür. Ülkemizde anemon, sıklamen, nergis, yabani karanfil, sümbül ve iris çiçeklerinin yanı sıra Akdenizde başka hiçbir ülkede görülmeyen çeşitlilikte, otuzdan fazla türde yabani orkide baştan çıkarıcı bir güzellikle yeşilin üzerinde yayılır. 

Ada, Afrika ve Avrupa arasında ki göç yolları üzerinde olması nedeniyle göçmen kuşların konaklama ve yumurtlama merkezlerinden birisidir. 

KKTC, Akdenizde artık zor bulunan tertemiz plajlara sahiptir. Yüzücüler, su sporu meraklıları ve dalış tutkunları için farklı kıyı şeritleri ve imkanları vardır. Gazimağusa ile Boğaz arasında kalan doğudaki kıyı şeridinde altın kumsallar 24 kilometre uzunluğa kadar varmaktadır. Kuzeyde Girnenin her iki tarafında da değişik su sporlarının yapıldığı irili-ufaklı pek çok uygun sahil ve plaj bulunmaktadır. Bunların yanı sıra gözlerden uzak koylar 32 kilometre boyunca manzarayı süslemektedir. 

Karpazda yer alan makiler ve yabani zeytinliklerle kaplı Milli Park Alanı kusursuz güzellikteki geniş kum tepeleri ile yürüyüş sporu meraklıları için bulunmaz güzellikteki parkurlardır. Ülkemizde Su sıcaklığı yılın sekiz ayı boyunca yüzmenin keyfine varmak isteyenler için ideal derecesini korur. 

Kıbrıs Adasının sahilleri, aşağı yukarı yüz milyon yıldır Chelonia mydas ve Caretta caretta kaplumbağaları tarafından ziyeret edilmektedir. Bu büyüleyici canlılar, yumurtlamak için Mayıs ve Ağustos ayları arasında Kuzey Kıbrısın kumsallarına gelmektedirler. 

Kuzey Kıbrıs doğal mağaralar bakımından da zengindir. Sarkıt ve dikitleri ile İncirli Mağarası, İnönüdeki Sütünlu Mağara, 85 adet civarındaki mağaralar arasında en güzellerindendir.


Trafik

Kuzey Kıbrısta trafik akışı soldandır.Trafik işaretleri uluslararasıdır. Yollar güvenli ve iyi durumdadır. Adaya giriş yapan araçların Kuzey Kıbrısta geçerli bir sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Aksi bir işaret yoksa salon araçları 100km/st. sürat haddini aşamaz. Ön koltukta oturanlar emniyet kemerini takmalıdır.